Relacja z wakacyjnego spotkania Koła w sobotę 20 lipca br.

Wakacyjne spotkanie Koła Pszczelarzy w Dopiewie miało (podobnie jak w ubiegłym roku) aurę lekko upalną. Pomimo tego koleżeństwo z wielką przyjemnością zagłębiało zęby w pieczonych na ognisku kiełbaskach. Uczestnikami spotkania były również dzieci pszczelarzy z Koła, które nadały imprezie  rodzinnego charakteru.

Nasze rozmowy dotykały różnych tematów, w zależności od lokalizacji siedzących rozmówców. Wasze Ucho ;) siedziało najbliżej rozmów na tematy roślinne (a jakżeby inaczej ;) ) - aktualnych lipcowych pożytków, źródeł matek pszczelich (i charakterystyki wybranych linii, które złodziejskie, które mocno kitujące etc.), metod zwalczania warrozy i apiterapii.

Tematy roślinne - od kilku lat w naszej gminie coraz wyraźniej widać facelię. Co roku budzi emocje i nowe nadzieje na nie aż tak często spotykany, smaczny miód, który będzie można zaoferować klientom. W Pszczelniczych Zeszytach Naukowych można znaleźć opracowanie z 1957 roku (niestety dawno, 65 lat, ale esencja pozostaje nadal aktualna) "Facelia błękitna jako roślina miododajna".

Podobnie jak facelia, coraz częściej widoczny jest na terenie naszej gminy słonecznik. W rozmowach przewinęły się pytania o wpływ słonecznika  na zdrowotność pszczół. Zainteresowani mogą przeczytać artykuł Scientific Reports "Medicinal value of sunflower pollen against bee pathogens" - wpływ słonecznika nie jest do końca wyjaśniony, aczkolwiek wiadomo, że ten korzystny wpływ na zdrowie pszczół istnieje. Sprawa wymaga dalszych obserwacji.

W naszej okolicy pojawiło się również pole ostropestu i pojawiły się pytania, czy warto wywozić pszczoły na ostropest, dostarcza pszczołom zarówno nektaru jak i pyłku. Jeśli ktoś z koleżeństwa ma dostęp do roczników Pszczelarstwa, to w numerze 4, str. 4 z 2002 roku można znaleźć artykuł Jabłoński B.: "Wartość pszczelarska ostropestu plamistego". Online można zapoznać się z artykułem: Ostropest - niepozorny cud natury, choć nie wyczerpuje tematu z pszczelarskiego punktu widzenia.

W rozmowach przewinęły się wątki kolekcji roślin ozdobnych i możliwości wymiany sadzonkami i nasionami. Jeśli ktoś jest zainteresowany sadzonkami, nasionami (ilości amatorskie) - dostępny wiesiołek dwuletni, serdecznik, dziewanna drobnokwiatowa, kocimiętka melisolistna - skontaktuj się z adminem strony. Aktualnie kwitnące pożytki (oprócz słonecznika) - sadziec konopiasty (ciemnoróżowo, bylina nadwodna), perowskia (na niebiesko, bylina ozdobna), nostrzyk (biały, żółty, roślina jednoroczna, dwuletnia, ruderalna), dziewanna (na żółto, dwuletnia, ruderalna), cykoria podróżnik (kwiaty błękitne, roślina ruderalna).

Przeglądając opracowania dotyczące pożytków pszczelich przewija się główny wniosek: nektarowanie bardzo mocno zależy od przebiegu temperatur powietrza oraz od rodzaju gleby (warto zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby i nawiezienie składnikami odżywczymi - jeśli nie masz na to wpływu - warto skontaktować się z rolnikiem, który będzie obsiewał pole i dopytać). Wpływ na nektarowanie ma również rodzaj kwiatu - czy jest duży, czy drobny, czy nektar uzupełniany jest przez roślinę w miarę pobierania go przez zapylacze - jest to ciekawy temat do dalszego zgłębienia.

Jeden z kolegów wspomniał, że w innym kole pszczelarzy zakupiono nasiona nostrzyku, po to, żeby każdy mógł zabrać ze sobą niedużą ilość, żeby rozsiać je po okolicy podczas spacerów. Dzięki temu okolica została wzbogacona w pewną ilość nowych roślin, która będzie stanowiła uzupełnienie bazy pożytkowej dla pszczół.

O marunie wonnej, jako roślinie, która obniża ilość warrozy (info od Pszczelarzy Zawodowych, metoda przekazu: poczta pantoflowa, maruna zawiera zawiera składnik owadobójczy i przeciwpasożytniczy – piretryny - możliwe, że korzystne działanie maruny pochodzi od tej substancji, warto posadzić tę roślinę w doniczce przy ulu i obserwować).

O tolerancji pszczół na temperatury o różnej rozpiętości - od bardzo niskich (Syberia) do bardzo wysokich.

Apiterapia ludzi i zwierząt - propolis a drogi oddechowe u gołębi (roztwór alkoholowy podawany na karmie) - pozytywny wpływ propolisu na zdrowie dróg oddechowych u gołębi. Zastosowanie zamiast środków chemicznych.

Propolis - w formie nalewki alkoholowej skuteczny przy paraliżu - dawka 5ml (brak danych o stężeniu), sprawdzone na rodzinie jednego z kolegów.

Korzystny wpływ powietrza ulowego przy leczeniu astmy.

Żucie odsklepin na problemy z zatokami - aplikacja przez 6 tygodni

Jad pszczeli - sposoby pozyskiwania jadu pszczelego; różnice w jakości pozyskanego jadu w zależności od metody pozyskania. Dolegliwości, przy których pomaga jad pszczeli: borelioza, stwardnienie rozsiane i wiele innych.

Do naszego grona dołączył nowy kolega, Paweł.

Kolejny raz przewinął się wątek rzadkich, bardzo smacznych grzybów, smardzów jadalnych - o przyrządzaniu ich na maśle klarowanym - warto obserwować przyrodę przy swoim pasieczysku - co rośnie i kto ją odwiedza :) Smardze rosły w pasiece naszego kolegi.

Kto chętny na spotkanie za miesiąc - daj znać do Prezesa Wojciecha SMS - "spotkanie sierpień TAK" 

Autorzy zdjęcia: TPB oraz M. Kupczyk



Komentarze