Spotkanie Koła Pszczelarzy 19.08.23 relacja

Sierpniowe spotkanie Koła Pszczelarzy miało miejsce we wiacie biesiadnej przy stawie w Dopiewie.


Rozmowy toczyły się wartko na bieżące pszczelarskie tematy i dzielenie się swoimi doświadczeniami.

Wśród biesiadujących wyodrębniły się dwie grupy. Poniżej tematy poruszane w grupie przy której leżał ser ;) :D (co nie znaczy, że ser zwiększa gadatliwość ;) ) 

WYRÓB WĘZY Z WŁASNEGO WOSKU - ilość na rynku, odkażanie wosku autoklawem we własnym gospodarstwie, jak wygląda autoklaw, sposoby produkcji węzy - praską metalową, praską silikonową.

ŚWIECZKI - Czy jest możliwość sprzedażny bezpośredniej świeczek - zakres produktów, które może sprzedawać pszczelarz w sprzedaży bezpośredniej - temat do dalszego rozwinięcia.

AKTUALNE POŻYTKI - nawłoć - czy jechać na nawłoć; 

AKTUALNE KOLORY PYŁKU -  kolor jasnofioletowy, jasnoniebieski - do rozpoznania; Biały pyłek - sadziec konopiasty. Późne pożytki -słonecznik, gorczyca, bluszcz, druga tura facelii, sadziec konopiasty i gatunki uprawne sadźca (w tym ciekawy gatunek ozdobny, niewymagający wilgotnego podłoża) 

AKTUALNE PRACE PASIECZNE - zakarmianie pszczół i likwidacja dręcza.   

SŁONECZNIK - czy ze słonecznika można pozyskać miód,

ETYKA - utrzymanie etyki pszczelarskiej i zawodowej wraz ze wzrostem produkcji w gospodarstwie - refleksje - temat do kontynuowania i dalszego rozwinięcia. 

Znasz przykłady dużych producentów pszczelarskich z wzorową etyką - podziel się, jako przykład do zainspirowania się.

PODNOSZENIE WARTOŚCI I WIELKOŚCI SPRZEDAŻY - przykłady, temat do dalszego rozwinięcia, ledwie muśnięty w rozmowach:

  • miód "pasiak" - jedna część słoika zawiera miód gryczany, jedna miód rzepakowy (lub inny, kontrastowy w kolorze)
  • miód kremowany z dodatkami (owoce liofilizowane, spirulina) -  nie każdy pszczelarz może go wytwarzać posiadając Sprzedaż Bezpośrednią czy Rolniczy Handel Detaliczny, ponieważ jest to produkt przetworzony.

POPYT NA MIÓD - od czego zależy popyt na miód; w jakich miejscach, jaka dostępność klientów, rodzaj klientów, wpływ różnych czynników na decyzje zakupowe (pogoda, temperatura, rodzaj diety, kanały dystrybucji...) - praktyczne refleksje analityczne

DENNICE: wymiana poglądów na temat dennic różnych producentów. Temat do dalszych rozmów, dyskusji, oglądnięcia przykładów. 

WYTRZYMAŁOŚĆ KORPUSÓW Z RÓŻNYCH MATERIAŁÓW - testowanie wytrzymałości, porównanie.

INNE OWADY BYTUJĄCE W ULACH - sposoby ich odstraszania.

KUNY I DZIĘCIOŁY - potrzeba zabezpieczenia przed nimi uli - temat otwarty, do dalszego rozwinięcia. 

DOKARMIANIE - na wkrętarkę - odpowiednik pompy "pompka do wody" Konieczność kalibracji pistoletu żeby dawkował 2 litry. Różne sposoby mieszania syropu do zakarmienia. Dostępność cukru w dużych workach . Ceny cukru z rożnych źródeł, jakość cukru 

ZAKARMIANIE NA ZIMĘ: stosowane substancje i ich plusy i minusy - syrop cukrowy, inwert - rodzaje aplikacji.

CENY SŁOIKÓW - porównanie cen słoików z rożnych źródeł oraz zestawienie cen z ubiegłych lat; Ważna lokalizacja - hurtownia słoików ze Skórzewa: ul. Poznańska 99, 60-185 Skórzewo trasa do hurtowni

WODA - metody poszukiwania złóż wody, dostępność złóż wody - temat do rozwinięcia dla zainteresowanych.

INNE GATUNKI ZAPYLACZY - pszczoły samotnice, trzmiele i inne owady zapylające - czy jest konkurencja jeśli chodzi o nektar i pyłek. Zdania były podzielone, a wspomniane przez rozmówców badania naukowe nie dostarczyły jednoznacznych wniosków. Jest to kwestia związania się konkretnych gatunków zapylaczy z konkretnymi gatunkami roślin i dostępnościąich nektaru i pyłku. Strona internetowa zajmująca się fachowo tematyką dzikich zapylaczy:  https://dzicyzapylacze.pl/

PSZCZOŁY W MIEŚCIE - obecność uli w mieście - parametry środowiska życia w mieście - czy są optymalne dla owadów i w jakich miejscach (temperatura powietrza, dostępność bazy pokarmowej, wody i odległość do nich) - temat do dalszej kontynuacji i wymiany obserwacji z miejskimi pszczelarzami z Poznania

RÓŻNOKOLOROWE MIODY - z działu "dygresje rozmaite" - ze 20 lat temu zdarzały się kolorowe miody z utylizowanych butelek po soczkach - odbiorcami byli ruscy bimbrownicy - "Bimbrownicy" a to był mój ulubiony serial..." ;)

SZYBSZY ROZWÓJ RODZIN NA WIOSNĘ - ule innej konstrukcji - 2/3 wysokości ramki wielkopolskiej - temat do dalszej dyskusji i obserwacji praktycznych.

CIASTO W WORKACH - metody podawania - sposób na powałce, przykrywać żeby zbierała się woda oddechowa i ciepło, które rozmiękczą ciasto; lub na ramkach na patyczkach, albo bez patyczków przykryte folią;

Po zajęciu się pieczeniem kiełbasek tematyka rozmów weszła w rejony wędkarsko-rybno-kulinarne.

W gronie znajdowali się zapaleni miłośnicy mocno przypieczonej kiełbasy, którą określali jako: "miód w ustach".

Przez rozmowy przewinęły się rodzaje ryb w różnych lokalizacjach i wymagania poszczególnych gatunków - szczupaki, karasie, liny, jesiotry oraz sposoby ich łowienia, w tym "szybkie łowienie" w różnych wariantach. Zahaczyliśmy krótko o sposoby przyrządzania ryb i rozmowy nabierały coraz silniejszych rumieńców.

W okolicach godziny 20:00 ulotniliśmy się do domu (Teresa i Michał), kiedy na wokandzie znajdował się sos uniwersalny - kompozycja pietruszki, ogórka świeżego, czosnkiem, octem zblendowanych z olejem do postaci emulsji plus na koniec sól, odrobina miodu do smaku. Jest to klasyczny sos vinegret, stosowany do sałatek. Chcesz proporcje - daj znać, spytamy naszego Kolegę Pszczelarza- Kucharza, który ten sos gorąco zachwalał.






Komentarze