Pomimo zimy kleszcze są ciągle aktywne. Wybierając się na spacer do pasieki pamiętaj o tym.
Autor obrazu: 13smok, źródło: Pixabay
Jeden z zaprzyjaźnionych parazytologów przestrzegał nas wielokrotnie: "Prewencja jest najlepszą metodą ochrony przed boreliozą" - dlatego idąc w teren (do pasieczyska w lesie, na łące):
- stosuj repelenty przeciwkleszczowe na odzież,
- ubieraj jasne spodnie, tak żeby było łatwo zauważyć idącego po nich kleszcza,
- materiał z których uszyte są spodnie warto, żeby był gładki - przez co trudniej będzie kleszczowi się przyczepić i wspiąć w górę,
- ubieraj wysokie buty
- po przyjściu do domu przebierz się i obejrzyj uważnie odzież w poszukiwaniu kleszcza, jeśli jakiegoś znajdziesz, zutylizuj go - jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie Twoje, Twoich domowników i zwierząt domowych.
- po spacerze z psem przepatrz sierść psa w poszukiwaniu kleszcza - w razie znalezienia kleszcza, zutylizuj go; jeśli się wgryzł, to w wyciągnięciu pomoże Ci kleszczołapka. Pies również może zarazić się boreliozą i innymi nieprzyjemnymi chorobami odkleszczowymi. Nie narażaj go na to.
Jeśli jednak zdarzy Ci się, że zauważysz na ciele wgryzionego kleszcza:
- usuń kleszcza - wygodnym sprzętem jest kleszczołapka. Świetny sprzęt (i tani), używany przez nas od lat. Wystarczy złapać kleszcza pomiędzy ząbki, okręcić i wyciągnąć go. Wyciągniętego kleszcza można zutylizować.
autor obrazu: admin bloga
- bezwzględnie idź do lekarza - najlepiej parazytologa (choroby odkleszczowe i metody walki z nimi są mu znane), poproś o stosowną kurację antybiotykową. Antybiotyk stosuj wraz z probiotykiem, bogatym w różne szczepy bakterii.
Autor obrazu: makamuki0, źródło obrazu: Pixabay
Komentarze
Prześlij komentarz